Rekuperacja

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym rekuperacja.

Wentylacja w domu pasywnym

Zagadnieniom wentylacji poświęciłem już kilka krótkich filmów, a jeszcze przynajmniej jeden czeka na przygotowanie. Dziś wrzucam film nagrany kilka dni temu, który dotyczy wentylacji w domu pasywnym.

Standard domu pasywnego narzuca na inwestorze wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Często taka instalacja wyposażana jest też w gruntowy wymiennik ciepła. A dlaczego? O tym wszystkim dowiesz się oglądając film.

Pod filmem — transkrypcja dla osób, które wolą czytać, niż oglądać.

Czytaj dalej artykuł „Wentylacja w domu pasywnym”

Opublikował 04.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Dlaczego wentylacja z rekuperacją się opłaca?

autorem artykułu jest Piotr Waydel

Najwięcej energii, której ceny stale rosną, zużywamy na ciepło. Sporo ponad 50%.
A przecież ograniczenie jej zużycia jest wyjątkowo proste, a w przypadku stawiania nowych domów, opłacalne już na etapie budowy. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego wentylacja z rekuperacją się opłaca?”

Opublikował 31.08.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja)

Znaczna część ciepła uciekającego z domu czy mieszkania opuszcza go na drodze wentylacji, wskutek wymiany ciepłego „zużytego” powietrza na świeże, zimne powietrze z zewnątrz. W przypadku dobrze ocieplonego domu, strata ciepła przez wentylację może stanowić aż połowę wszystkich strat [1]. Z tego względu niekiedy warto zainwestować w budowę nowoczesnego systemu wentylacji, łączącego centralę wentylacyjną z rekuperatorem — wymiennikiem ciepła pozwalającym na odzysk części ciepła z powietrza opuszczającego dom. Czytaj dalej artykuł „Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja)”

12 komentarzy

Opublikował 26.02.2008 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,