Kotły z podajnikiem

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły z podajnikiem.

Bezobsługowość ogrzewania na węgiel

W dzisiejszym wpisie chciałbym wspomnieć w kilku słowach o micie bezobsługowego ogrzewania węglowego. Inwestorom czasem się wydaje, że kupując do domu kocioł węglowy z podajnikiem, na ekogroszek lub miał węglowy, będą mieć ogrzewanie bezobsługowe. Że poza załadowaniem paliwa do podajnika i wybraniem popiołu raz na jakiś czas, nic przy nim nie trzeba robić.

Niestety, naprawdę bezobsługowe ogrzewanie węglowe można mieć tylko i wyłącznie w przypadku, jeśli zapłacimy komuś za tę obsługę. Czyli w przypadku, gdy zatrudnimy palacza, albo podłączymy się do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tej drugiej sytuacji nawet ciepło z węglowej kotłowni jest bezobsługowy. Czytaj dalej artykuł „Bezobsługowość ogrzewania na węgiel”

1 komentarz

Opublikował 17.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Na co zamienić kocioł węglowy?

Tym razem spróbuję pomóc czytelnikowi w podjęciu decyzji odnośnie modernizacji kotłowni centralnego ogrzewania. Jeśli i Ty potrzebujesz pomocy, napisz do mnie.

Mam problem z doborem kotła. Posiadam 20-letni kocioł centralnego ogrzewania, węglowy, który niebawem padnie . Myślę o zmianie na coś bardziej wygodnego w eksploatacji. W ulicy mam gaz ziemny, a skład węglowy niedaleko domu (eko groszek workowany i dostępny luzem).

Jakie ogrzewanie wybrać ? Które będzie tańsze? Jaki konkretnie piec? PROSZĘ O POMOC !!!

Z całą pewnością, biorąc pod uwagę tylko cenę nośnika energii, ogrzewanie na węgiel jest tańsze, niż ogrzewanie gazowe. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wygodę eksploatacji, ogrzewanie na gaz ziemny jest bezkonkurencyjne w porównaniu do węgla. W takiej sytuacji należałoby szukać rozwiązań kompromisowych, takim może być na przykład w miarę bezobsługowy kocioł na węgiel, czyli najczęściej kocioł retortowy na ekogroszek z podajnikiem. Oczywiście zawsze będzie bardziej kłopotliwy w obsłudze od kotła na gaz ziemny, ale z całą pewnością wygodniejszy od kotła, który trzeba ładować własnoręcznie… Czytaj dalej artykuł „Na co zamienić kocioł węglowy?”