Ekogroszek
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ekogroszek.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ekogroszek.
Zawsze twierdziłem, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, jeśli chodzi o dobór ogrzewania do domu jednorodzinnego. Ten wybór będzie mocno zależeć od wielu czynników, wśród których wymieniłbym na pierwszym miejscu uwarunkowania techniczne (wielkość domu, grubość izolacji, obecność komina czy pomieszczenia kotłowni), a w drugiej kolejności — uwarunkowania organizacyjne (m.in. dostępność na miejscu przyłącza gazowego, planowany sposób korzystania z budynku, czy wreszcie upodobania inwestorów).
Dlatego staram się mój tok myślenia pokazywać na przykładzie odpowiedzi na pytania Czytelników, jak właśnie dziś.
W dzisiejszym wpisie odpowiedź na pytanie Czytelniczki, która buduje nieduży dom i jak na razie zamierzała ogrzewać go drewnem i węglem.
Buduje dom 83m² powierzchni uzytkowej, parterowy. W domu przewidziany jest kominek z DGP. Na etapie adaptacji wydluzylam budynek o 1m, zeby bylo pomieszczenie na kociol na ecogroszek, doprojektowany zostal rowniez komin do kotlowni i drzwi na zewnatrz zeby ta droga dostarczac paliwo. Teraz zastanawiam sie czy dobrze wybralam. Czytaj dalej artykuł „Kominek, ekogroszek, czy pompa?”
Informacja prasowa
Dostarczanie ciepła domownikom w wyniku procesu spalania węgla ma w naszym kraju bardzo długą tradycję. Przywiązanie, może trochę sentyment, ale przede wszystkim znajomość tego produktu opałowego i niskie koszty eksploatacyjne mają w tym przypadku decydujące znaczenie. Stale unowocześniane urządzenia grzewcze, zwiększające komfort obsługi c.o. oraz wyjątkowa dostępność węgla pakowanego każą przypuszczać, że jeszcze długo w ten właśnie sposób będziemy ogrzewać nasze domy.
Właściciele remontowanych oraz nowopowstających budynków mimo tradycyjnego podejścia do systemu centralnego ogrzewania coraz częściej zainteresowani są w pełni zautomatyzowanymi kotłami. Nic w tym dziwnego, bowiem ich obsługa wymaga coraz mniej zaangażowania. Już teraz posiadając takie urządzenie, zasypując podajnik do pełna możemy na kilka dni zupełnie zapomnieć o pojawianiu się w kotłowni. Z kolei nowoczesne rozwiązanie tj. sklep internetowy z tanim opałem, pozwalają nie wychodząc z domu dokonać zakupu opału na cały sezon grzewczy. Czytaj dalej artykuł „Ekogroszek – połączenie tradycji z nowoczesnością”
Wielu inwestorom w całej Polsce zdaje się, że najtańszym sposobem na ogrzewanie ich domu jest spalanie węgla kamiennego, względnie miało albo ekogroszku. Mogą mieć rację, że jest to najtańsze (lub jedno z najtańszych) paliwo do ogrzewania, ale nic ponad to.
Skąd to rozróżnienie? Z doliczania kosztów m.in. na wyodrębnienie w budynku pomieszczenia na kotłownię (dodatkowa powierzchnia domu do wzniesienia i wykończenia), zakup kotła, montaż komina dymowego, montaż wentylacji w kotłowni, no i cały osprzęt dla kotła niezbędny. Opisywałem to szczegółowo w artykule Dlaczego ogrzewanie na ekogroszek jest drogie, szkoda miejsca, by cały ten wywód tu ponownie przywoływać. Czytaj dalej artykuł „Ile wart jest etat palacza?”
Inwestorom budującym domy lub modernizującym systemy grzewcze wydaje się, że ogrzewanie na węgiel jest najtańszym, jakie można sobie wyobrazić.
Pod względem kosztu paliwa, rzeczywiście tak jest. Ale jest jeszcze kilka czynników, które powodują, że ogrzewanie na ekogroszek robi się droższe. Warto mieć je na uwadze, by nie wpakować się w ogrzewanie węglowe, które ani przyjazne środowisku, ani przyjazne użytkownikowi nie jest. Zwłaszcza, gdy wyjdzie, że jest jeszcze dość drogie. Czytaj dalej artykuł „Dlaczego ogrzewanie na ekogroszek jest drogie?”
Tym razem spróbuję pomóc czytelnikowi w podjęciu decyzji odnośnie modernizacji kotłowni centralnego ogrzewania. Jeśli i Ty potrzebujesz pomocy, napisz do mnie.
Mam problem z doborem kotła. Posiadam 20-letni kocioł centralnego ogrzewania, węglowy, który niebawem padnie . Myślę o zmianie na coś bardziej wygodnego w eksploatacji. W ulicy mam gaz ziemny, a skład węglowy niedaleko domu (eko groszek workowany i dostępny luzem).
Jakie ogrzewanie wybrać ? Które będzie tańsze? Jaki konkretnie piec? PROSZĘ O POMOC !!!
Z całą pewnością, biorąc pod uwagę tylko cenę nośnika energii, ogrzewanie na węgiel jest tańsze, niż ogrzewanie gazowe. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wygodę eksploatacji, ogrzewanie na gaz ziemny jest bezkonkurencyjne w porównaniu do węgla. W takiej sytuacji należałoby szukać rozwiązań kompromisowych, takim może być na przykład w miarę bezobsługowy kocioł na węgiel, czyli najczęściej kocioł retortowy na ekogroszek z podajnikiem. Oczywiście zawsze będzie bardziej kłopotliwy w obsłudze od kotła na gaz ziemny, ale z całą pewnością wygodniejszy od kotła, który trzeba ładować własnoręcznie… Czytaj dalej artykuł „Na co zamienić kocioł węglowy?”
Najnowsze komentarze