Ciepła woda w budynku wielorodzinnym

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ciepła woda w budynku wielorodzinnym.

Czy warto wyrzucać z mieszkania gazowy piecyk kąpielowy?

Piecyk kąpielowy, junkers, piec gazowy, terma, czyli gazowy przepływowy ogrzewacz ciepłej wody użytkowej, to urządzenie w Polsce dość popularne. Zwłaszcza w mieszkaniach w większych miastach, do których dostarczany jest gaz ziemny (używany także do gotowania).

Wraz z rozwojem miejskich sieci ciepłowniczych pojawiają się czasem pomysły, by z mieszkań pozbywać się piecyków gazowych i ogrzewać wodę w węźle cieplnym. Dla ciepłowni jest to świetny interes, bo ciepła woda potrzebna jest przez cały rok, czyli ciepłownia może pracować także latem. Dla wspólnoty czy administracji bloku to olbrzymi kłopot i wydatek, bo wiąże się ze sporą przebudową instalacji dystrybucji wody. Trzeba przecież położyć drugi komplet rurek do rozprowadzania ciepłej wody, wraz z ich olicznikowaniem. Czytaj dalej artykuł „Czy warto wyrzucać z mieszkania gazowy piecyk kąpielowy?”

Opublikował 31.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak ogrzewać wodę użytkową w bloku?

Pisałem tu już kilka razy o ogrzewaniu budynków wielorodzinnych i różnych wynikających z tego kłopotach. Dziś też będzie o blokach, ale nie o ogrzewaniu mieszkań, tylko o przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Bo Czytelnik o pseudonimie qszyszko pozostawił takie oto pytanie:

Korzystając z okazji,proszę o wasze opinie n/t wyboru sposobu ogrzewania cwu dla potrzeb wieżowca z lat 60-tych, XIp , 2 klatki ,własny węzeł cieplny , co miejskie – we wszystkich lokalach przepływowe ogrzewacze gazowe, które trzeba usunąć bo czujniki CO wariują w lecie. Ciepłownia miejska już bierze 2 t/m-c za gotowość więc nie wiem czy dać się zmonopolizować do reszty czy też na XIp zamontować piec gazowy a zbiornik wody wstawić do węzła w piwnicy ?Na dachu dałoby się zamontować do 30 m2 paneli. Czy to ma sens biorąc pod uwagę konieczność przebudowy instalcji wodnej? a może przy okazji rozstać się z dostawcą ciepła centralnego ogrzewania? Za wszelkie konkretne wnioski będę wdzięczny bo nikt tego jeszcze w Nysie nie „przerabiał” a czas nagli.

Temat trudny i z całą pewnością nie do rozwiązania w tym roku, bo na tego typu remonty pora jest latem. A każda zmiana sposobu zaopatrzenia mieszkań w ciepłą wodę użytkową w takiej skali wymaga sporej przebudowy… Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzewać wodę użytkową w bloku?”

Opublikował 19.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,