Stalowe kotły grzewcze

Po ostatnim przeglądzie podstawowych wiadomości na temat kotłów centralnego ogrzewania, dziś kilka słów na temat cech, którymi charakteryzują się stalowe kotły centralnego ogrzewania. Jak wspomniałem, kotły grzewcze wykonywane są najczęściej ze stali (w tym stopów nierdzewnych) oraz żeliwa.

Stal jest bardzo wdzięcznym materiałem konstrukcyjnym. Jest relatywnie tania, wytrzymała na uszkodzenia, można ją kształtować w niemal dowolne kształty. I dlatego jest bardzo popularnym materiałem do konstrukcji kotłów centralnego ogrzewania.

Stosunkowo duża sprężystość stali sprawia, że kotły wykonane z tego materiału są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stal daje się spawać, co umożliwia wykonanie dość precyzyjnych połączeń poszczególnych elementów. Jest to możliwe nawet z wykorzystaniem najnowocześniejszej techniki spawalniczej. Ze względu na dużą wytrzymałość, kocioł stalowy będzie miał mniejszą masę od podobnego kotła żeliwnego. Ten z żeliwa, dla zapewnienia tej samej wytrzymałości, musi mieć odpowiednio większą grubość ścianek elementów.

Kotły żeliwne są składane z elementów, stalowe zaś są dostarczane na gotowo do odbiorcy. To może rodzić pewne komplikacje. Przede wszystkim kocioł musi być na tyle mały, aby można go było wnieść do pomieszczenia kotłowni przez drzwi. Kotły żeliwne można nawet zmontować na miejscu. Z tego samego powodu kocioł żeliwny można dość łatwo powiększyć, dokładając jeden z segmentów, zwiększając powierzchnię ogrzewalną a zatem i moc kotła. W przypadku kotłów stalowych nie ma takiej możliwości.

Kotły stalowe są bardziej, niż żeliwne, podatne na uszkodzenia. Stal bowiem koroduje szybciej i łatwiej, niż żeliwo. Tylko niewielkie uszkodzenia powierzchni wymiennika ciepła w kotle można załatać przez spawanie. Większe otwory powodują konieczność wymiany całego kotła.

Z materiałów odpornych na korozję, w tym stopów stali nierdzewnych, wykonuje się kotły pracujące przy obniżonych parametrach i kotły kondensacyjne.

Przykładowy przekrój stalowego kotła centralnego ogrzewania widać na poniższym zdjęciu .

Przekrój kotła stalowego, Defro Duo.

Widoczny na przekroju kocioł Defro Duo to kocioł na paliwa stałe z zasobnikiem. Podstawowym paliwem dla niego jest ekogroszek, ładowany do podajnika. Kocioł pozwala jednak na ręczny załadunek innych sortymentów węgla oraz drewno. O ile dobrze widzę, jest to kocioł czterociągowy, płomienicowo-płomieniówkowy.

Najmniejszy z kotłów tej serii ma moc nominalną, która może zmieniać się w zakresie 6-20 kW. Powierzchnia ogrzewalna tego kotła wynosi 2 m² a może on, według producenta, ogrzewać dom o powierzchni do 200 m². Temperatura wody na wyjściu z kotła może być ustawiona w zakresie 55-85°C, co oznacza, że przykładowo do instalacji ogrzewania podłogowego trzeba go podłączać przez zawór mieszający. Kocioł przy pracy pobiera 174 W energii elektrycznej (do zasilania wszystkich napędów). Zasobnik mieści ok. 230 kg paliwa, wymaga komina o minimalnej wysokości 6 m i przekroju wynoszącym 225 cm², a jego sprawność sięga 90%. Masa tego kotła wynosi 340 kg.

Zobacz także

Opublikował 27.12.2009 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting