Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej

Jeśli Twoja działka leży w zasięgi miejskiej sieci ciepłowniczej, możesz czuć się szczęściarzem. Ogrzewanie domu ciepłem z tego źródła będzie na pewno najwygodniejsze i niewykluczone, że najtańsze z tych, które mamy w Polsce do dyspozycji.

To oczywiście mocno zależy od lokalnych uwarunkowań (straty w sieci ciepłowniczej, sprawność produkcji ciepła, wykorzystywane paliwo i jego cena), bo jak widać było w ubiegłorocznym zestawieniu cen ciepła i energii, w zależności od dostawcy, cena ciepła może różnić się nawet o kilkadziesiąt procent.

Halle Rosengarten, district heating pipe (2) Nov 2005

Cena ciepła z sieci ciepłowniczej powinna odzwierciedlać koszty ponoszone przez jego producentów i niewielką marżę. Pilnuje tego Urząd Regulacji Energetyki, który przed wprowadzeniem w życie nowej taryfy na sprzedaż ciepła sieciowego musi ją zaakceptować. Dzięki temu, ciepło z sieci ciepłowniczej jest dość tanie, zwłaszcza w porównaniu do innych nośników energii z grupy tych bezobsługowych. W przypadku tańszych dostawców ciepła, jego cena jest zbliżona do cen gazu ziemnego.

Trudno mówić o kosztach inwestycji w ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Po stronie użytkownika może się bowiem pojawić bardzo istotny koszt wykonania przyłącza do sieci. Jak widać na poniższym schemacie (źródło: SPEC), sieci ciepłownicze w niektórych miastach są mocno rozbudowane, ale i tak działka z dostępem do sieci ciepłowniczej to rarytas.

Schemat sieci ciepłowniczej w Warszawie. Stan na luty 2009 r.

Jeśli chodzi o obsługę węzła cieplnego w budynku, można zlecić ją w całości dostawcy ciepła. Wtedy, kosztem nieco wyższych rachunków, jedyny zmartwieniem użytkownika będzie terminowe uiszczanie opłat. Ewentualne awarie będą reperowane przez pracowników zakładu ciepłowniczego.

Zobacz także

Opublikował 26.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Ogrzewanie z sieci ciepłowniczej”

  1. Witam
    tak, rury cieplownicze to jest temat przyszlosci. Zmieniajacy sie klimat, huraganowe wiarty, to wszytsko sprawia ze swiat sie zmienia. na alasce maja wieksze problemy, wieczna zmarzlina rozmiekcza sie.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting