Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?

O tym, że ogrzewanie podłogowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań, zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, świadczyć może fakt, że niemal każdy inwestor, planujący budowę własnego domu bierze pod uwagę takie rozwiązanie, rozsyła zapytania ofertowe, pyta o szczegóły techniczne. Zarówno kwestie cenowe, jak i techniczne są niewątpliwie w tej kwestii szalenie ważne.

Kiedy decydować się na ogrzewanie podłogowe?

Oczywiście najlepszym momentem jest zaplanowanie tego rodzaju ogrzewania od razu na etapie projektu i umieszczenie całej instalacji przed położeniem podłóg. Dotyczy to jednak jedynie nowych inwestycji budowlanych, w przypadku domów starszych jest to również możliwe, choć nieco kłopotliwa staje się konieczność zerwania podłogi, by umieścić pod nią rury.

Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że do skutecznego nagrzania pomieszczenia wcale nie potrzeba wysokiej temperatury (wystarczy 40 stopni C), a ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całym pomieszczeniu. W praktyce oznacza to niemałe oszczędności, choć w przypadku gdy instalacja wymaga radykalnego remontu, graniczącego z przebudową domu, może się to okazać mniej opłacalne.

Ogrzewanie płynące pod podłoga, to również bardzo dobry sposób na ciepło w mieszkaniach, w których żyją osoby o skłonnościach alergicznych. Alergia na kurz czy pyłki, to jedna z częstszych motywacji wśród osób decydujących się na instalację takiego ogrzewania.

Elektryczne czy wodne?

Ogrzewanie podłogowe może być rozprowadzone za pomocą rozmaitych nośników ciepła. Najpopularniejsze z nich, to woda i prąd elektryczny.

Podstawową zaleta ogrzewania wodnego jest o wiele niższy koszt użytkowania takiego systemu. Woda dość szybko się nagrzewa i o wiele wolniej wychładza niż ogniwa grzewcze zasilane prądem elektrycznym. W praktyce oznacza to, że cała instalacja zwraca się o wiele prędzej, można więc uznać takie rozwiązanie za dobrą inwestycję.

Z kolei w przypadku ogrzewania elektrycznego podstawowa zaleta, to wyjątkowa łatwość instalacji. Również koszty instalacji takiego systemu są o wiele niższe. Może się więc okazać, że mimo że taka inwestycja amortyzuje się wolniej, to jednak jest bardziej korzystna, ponieważ nie potrzebujemy aż tak dużego wkładu finansowego. To również istotne, zwłaszcza jesteśmy w trakcie budowy domu.

Dobra izolacja

Aby dobrze wykorzystać ogrzewanie podłogowe, trzeba przede wszystkim ograniczyć wszelkie straty ciepła, do których może dochodzić z różnych przyczyn. Podstawową czynnością, która uchroni nas przed stratą ciepła, jest dobranie odpowiedniej izolacji. Izolacja powinna dotyczyć przede wszystkim podłoża, ponieważ nie zależy nam na tym, żeby ogrzewać grubą warstwę betonu lub sufit w piwnicy. Dobra izolacja zabezpieczy również przez zawilgoceniem instalacji.

Boso po kafelkach

Największą zaleta ogrzewania podłogowego jest to, że ciepło rozchodzące się od dołu nie musi nagrzewać całej kubatury pomieszczenia. W przypadku wysokich pokojów jest to dodatkowa oszczędność. Jednak najważniejszym argumentem jest to, że po ciepłej podłodze możemy nawet zimą przejść się boso. To niezwykle przyjemne uczucie.

Źródło
Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania i apartamenty w centrum Warszawy: Kamienica Muranów.

Zobacz także

Opublikował 19.03.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

2 komentarze do artykułu “Czy ogrzewanie podłogowe się opłaca?”

  1. Tak, argument z chodzeniem boso, był tym, który przekonał żonę, że to dobry pomysł.

  2. Bardzo dobrze napisany artykuł:) też z mężem zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem:)

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting