Ogrzewanie hal

Pisałem tu na blogu m.in. o ogrzewaniu całego bloku, małej kawalerki, ale także domku letniskowego. Dziś będzie o ogrzewaniu zupełnie innego typu obiektów — o ogrzewaniu hal.

Hale fabryczne czy magazynowe jako miejsce pracy ludzi i maszyn powinny zapewniać pewne minimalne wymagania dotyczące komfortu cieplnego. Z tego względu tego typu budynki, podobnie jak i wszystkie inne, wyposażane są w układy wentylacji i ogrzewania. Ich zadaniem jest zapewnienie, by powietrze wewnątrz miało odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Cechą wspólną hal jest zazwyczaj duża powierzchnia i olbrzymia kubatura. Jednocześnie, w większości przypadków, tylko niewielka część jest wykorzystywana przez ludzi (np. pracownicy przebywają tylko na parterze hali magazynowej, a wyższe poziomy są przez nich odwiedzane tylko sporadycznie). Z tego względu ogrzewanie całej przestrzeni hali mija się z celem. Ale jak precyzyjnie dostarczyć ciepło tam, gdzie jest niezbędne?

Sposoby ogrzewania hal

Jakie są sposoby na ogrzewanie hal takich, jak przedstawiona na powyższej fotografii? Jak ogrzać tę wielką przestrzeń i kubaturę? Foto: Gijsbregt Brouwer

Z izolacją budynków hal fabrycznych bywa różnie. Hale budowane dzisiaj zazwyczaj są wykonywane z uwzględnieniem tego czynnika, bo dodatkowa warstwa izolacji pozwala oszczędzić pieniądze na ogrzewanie czy chłodzenie hali. Hale sprzed kilkudziesięciu lat często wciąż są w użyciu, a rzadko poddaje się je dociepleniu.

Ogrzewanie hal promiennikami ciepła

Ciekawym rozwiązaniem ogrzewania hal, od którego chciałbym zacząć, są promienniki ciepła. Te urządzenia grzewcze dostarczają ciepło głównie na drodze promieniowania, podobnie jak lampy dostarczają światło na stanowisko pracy.

Działanie promiennika zresztą niewiele różni się od działania zwykłej żarówki. Element roboczy ogrzewa się do wysokiej temperatury (czerpiąc energię z prądu, gazu, albo przepływającej wodę czy pary wodnej), a następnie oddaje ciepło do otoczenia.

Ogrzewanie podłogowe

Skoro mówimy o ogrzewaniu drogą promieniowania, warto wspomnieć w tym momencie o ogrzewaniu podłogowym. Taki rodzaj ogrzewania dostarcza ciepło do wnętrza również przede wszystkim dzięki promieniowaniu.

Ogrzewanie podłogowe całkiem nieźle nadaje się do ogrzewania hal, bowiem dostarcza ciepło w pobliżu podłogi. Ciepło się więc nie marnuje, cyrkulując pod sufitem pod postacią ogrzanego powietrza.

Ogrzewanie parowe

Warto wspomnieć również o ogrzewaniu z wykorzystaniem ciepła pod postacią pary wodnej. Nierzadko zakłady przemysłowe posiadające kotłownię parową do celów technologicznych, tę samą parę wodną wykorzystują do ogrzewania budynków.

Ogrzewanie parowe ma kilka wad, do których należy m.in. znacznie większa, niż w przypadku ogrzewania wodnego, temperatura grzejników.

Ogrzewanie powietrzne – nadmuchowe, nagrzewnice, itd.

Precyzyjnie strumień ciepła można kierować również pod postacią ogrzanego powietrza. A powietrze można podgrzewać szeregiem różnych urządzeń. Może to ogrzewanie funkcjonować jako centralne (z jedną nagrzewnicą w centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej) lub rozproszone (gdy nagrzewnice elektryczne, parowe lub wodne są rozmieszczone w różnych miejscach w budynku).

Zobacz także

Opublikował 16.10.2011 mgr inż. Krzysztof Lis

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting