Jak zastąpić gaz ziemny gazem drzewnym?

Dwa dni temu Rosja wyłączyła Ukrainie gaz ziemny. Wbrew pozorom i zapewnieniom, również i dla nas oznacza to poważne kłopoty teraz i być może w przyszłości. Ponieważ nie czas i nie miejsce na dokładne wyjaśnianie na czym polega problem, pozwolę sobie odesłać zainteresowanych do artykułu „Pierwszy konflikt w roku 2006 to konflikt energetyczny” w serwisie OilPeak.pl.

Na razie wygląda na to, że gazu nam w najbliższym czasie nie zabraknie (CIRE), co jednak nie zmienia faktu, że warto już teraz zastanowić się nad tym, jak i czym zastąpić importowany gaz ziemny. Rezerw strategicznych w naszym kraju nie ma (CIRE), prawie całość dostaw mamy z jednego tylko kierunku, w ciągu kilku najbliższych lat wiele się tu nie zmieni. Wygląda więc na to, że to my, indywidualni odbiorcy, powinniśmy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo energetyczne.

Praktycznie każde urządzenia wykorzystujące gaz ziemny może być zasilane gazem generatorowym, np. produkowanym z drewna czy węgla (którego w kraju mamy dużo). Dotyczy to zarówno kotła gazowego, silnika gazowego czy nawet kuchenki gazowej.


Taka kuchenka gazowa korzysta z gazu ziemnego lub ciekłego LPG.
[ad#ad-468×60]

W przypadku kotła czy kuchenki gazowej, najpewniej konieczna będzie wymiana palników na nowe, dostosowane do niskokalorycznego gazu drzewnego. Wynika to z tego, że gaz drzewny ma znacznie różniącą się od gazu ziemnego tzw. liczbę Wobbego, która określa wzajemną zamienność paliw gazowych. Tłumacząc to z języka technicznego na język potoczny, do uzyskania tej samej ilości energii z paliwa wysokokalorycznego i niskokalorycznego potrzeba spalenia różnych ilości tych paliw. Różne paliwa mają też różny skład i z tego względu należy mieszać je z różnymi ilościami powietrza. Za mieszanie odpowiadają palniki, stąd aby zasilać gazowy kocioł (i centralne ogrzewanie) gazem drzewnym, najpewniej będzie trzeba je wymienić.

Jeśli chodzi o kuchenki gazowe, na forum znajduje się wątek Gaz drzewny do kuchenek gazowych w Chinach, w którym umieściłem link do krótkiej informacji na ten temat. Skoro możliwe jest to w Chinach, możliwe jest również w Polsce.

Stacjonarne silniki gazowe zapewne też będą w stanie pracować na tym niskokalorycznym paliwie — konieczna będzie jedynie korekcja ustawień mieszacza gazu, bo proporcje gazu do powietrza będą inne. Należy też liczyć się ze zmniejszeniem mocy osiąganej przez silnik, bo jego pojemność skokowa ogranicza ilość gazu, którą można spalić.

Jest jeszcze możliwość korzystania w kuchenkach gazowych z LPG, czyli propanu-butanu. Gaz ten produkowany jest w procesie rafinacji ropy naftowej, tyle tylko, że ropę również importujemy z Rosji.

Zobacz także

Opublikował 03.01.2006 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Jak zastąpić gaz ziemny gazem drzewnym?”

  1. czy ktos moze podac ile wieksze musza byc dysze do gazu drzewnego

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting