„Jak taniej ogrzać dom” – recenzja książki

Niedawno w politechnicznej księgarni przeglądałem półkę z książkami na temat ogrzewania i technik cieplnych. Wzrok mój przyciągnęła książka „Jak taniej ogrzać dom”, której autorem jest Wojciech Oszczak. Kupiłem nie zastanawiając się długo, pomyślałem że pewnie jest to książka o kotłach kondensacyjnych na biomasę albo o kolektorach słonecznych.

Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że książka jest wyłącznie o pompach ciepła. Nie odłożyłem jednak książki na półkę tylko zacząłem czytać, bo moja wiedza na temat tych urządzeń nie jest wielka i chciałem się dokształcić.

Książka jest przystępnie napisanym kompendium wiedzy o tego typu instalacjach. Omawia w prosty i zrozumiały nawet dla laika (testowałem na mojej mamie) sposób zasady działania pomp ciepła oraz opisuje wszystkie kolejne aspekty budowy i wykorzystania takiego sposobu ogrzewania domu.

Co więcej, autor nie ogranicza się do wypowiedzi w stylu „pompy ciepła są bardzo fajne”, ale opisuje w rzetelny sposób zarówno plusy jak i minusy takich instalacji. Podaje najczęstsze błędy wykonywane podczas instalacji wymienników gruntowych i pozostałych elementów a także późniejszej eksploatacji. Autor dużo miejsca poświęca zagadnieniom niezawodności i żywotności sprężarki pompy ciepła, opisując jakie czynniki mają wpływ na ich zmniejszenie i dlaczego lepiej mieć pompę ciepła o mocy zbyt małej niż zbyt dużej do potrzeb.

Uważam, że książka ta powinna znaleźć się na półce każdego inwestora, który chciałby lub przynajmniej rozważa instalowanie pompy ciepła w swoim domu. Pomoże ona zrozumieć na czym polega działanie tego typu urządzeń a także ułatwi późniejsze kontakty z wykonawcami instalacji. Po lekturze tej książki wiadomo o co pytać, czego pilnować i na co uważać, by nie utopić w ziemi kilkudziesięciu tysięcy złotych na urządzenie, które nie dogrzeje wystarczająco domu i jeszcze będzie się często psuć.

W. Oszczak – Jak taniej ogrzać dom, WKiŁ 2005, 180 stron, ok. 35 PLN.

UWAGA! Książka została wznowiona pod nowym tytułem „Ogrzewanie domów z zastosowaniem pomp ciepła” – zapraszam do przeczytania mojej recenzji.

Zobacz także

Opublikował 31.08.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

9 komentarzy do artykułu “„Jak taniej ogrzać dom” – recenzja książki”

  1. Jest wiele książek na temat pomp ciepła – temat jest ostatnio modny. Cały problem w tym, że nie każdy (jak autor) przyznaje się, że nie jest fachowcem od pomp ciepła. Niektórzy po przeczytaniu takiej książki (lub artykułu) uważają, że już po zjadali wszystkie rozumy i uczą wykonawców jak mają montować pompy ciepła. Oczywiście jestem za tym aby książek było jak najwięcej ale nie zastąpią zdrowego rozsądku i doświadczenia…
    Pozdrawiam,

  2. chce kupic ta ksiazke

  3. Witam!
    a mnie zastanawia aspekt higieny pomp ciepla
    wydaje mi sie, że w tych wszystkich kanałach wentylacyjno-ogrzewczych gromadzi sie i rozwija wielka ilosc zarazow i innych okropnosci
    prosze o opinie i maile piksel1718@op.pl

  4. @Piotr: klasyczna pompa ciepła zasila zwykłe wodne ogrzewanie podłogowe, więc nie ma tam problemów z higieną. Kłopoty mogą być tylko z pompami ciepła grzejącymi jednocześnie wodę — dla oszczędności energii ustawia się w nich niską temperaturę grzania, co może sprzyjać rozwojowi m.in. legionelli — na to też jest rada, okresowe podgrzewanie do wyższych temperatur.

  5. Witam. Co do ogrzewania podłogowego
    Zgodnie z moją wiedzą jest pewien problem z tą higieną,tylko nie bezpośrednio. Otóż człowiek to nie tylko to ciało które widzimy,ale cały kompleks energo-informacyjny,wrażliwy na wszelkiego rodzaju promieniowanie.Płynąca woda w podłogówce ,czy kable elektryczne dość znacznie zaburzają nasz system,co w efekcie końcowym, z czasem odbije się na naszym zdrowiu . Co sądzisz o ogrzewaniu promieniowym,tak jak robi to słońce,w domu kopuła z naturalnych materiałów gliny i słomy(ma wiele zalet,niższe koszty inwestycyjne,akumuluje ciepło,antyseptyczna ,duża zdolność oddychania i pochłaniania zapachów wspaniała naturalna cyrkulacja powietrza i wiele innych zalet …..

  6. @wiktor: przecież ogrzewanie podłogowe większość energii przekazuje na drodze promieniowania właśnie…

  7. To nie chodzi o promieniowanie ciepła,lecz o promieniowanie brudnej informacji zawartej w martwej wodzie krążącej w systemie ,jak również ściąganie z nas energij życia(stopy są bardzo wrażliwe,nasze biopole jeszcze bardziej) co w efekcie doprowadzi do problemów zdrowotnych. Chodzi oto że woda jest doskonałym nośnikiem informacji i posiada pamięć. Mówi o tym wielu naukowców świata np.Masoru Emoto-Japonia; Juri Rachmanin-Rosja; Johanes Grander-Austria i wielu innych. niektóre informacje http://www.youtube.com/watch?v=hg7HOAXPhQU&feature=related

  8. więcej o wodzie http://www.vismaya-maitreya.pl/swiat_energii_woda_-_wielka_tajemnica_lektor_i_napisy_pl_video.html

  9. @wiktor: jeśli ktoś ma ochotę wierzyć w takie gusła, to proszę bardzo. Ale ten serwis nie jest miejscem na dyskusje na takie tematy.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting