Jak odpowietrzyć grzejnik?

Drodzy Czytelnicy, nadeszła ta pora roku, gdy uruchamiamy ogrzewanie i sprawdzamy, czemu grzejniki są zimne. Często okazuje się, że nie wiemy wtedy, jak odpowietrzyć grzejnik.

Jest to Jedna z kluczowych rzeczy, które warto zrobić o tej porze roku.

Jakiś czas temu przygotowałem na ten temat materiał wideo, który w jasny i prosty sposób pokazuje odpowietrzanie grzejnika.

Aby to zrobić potrzebujemy jedynie śrubokręt, szmatkę i chwilę wolnego czasu. Przyda się odsunąć meble, zastawiające dostęp do grzejnika (dobrze jest w ogóle zadbać o to, by nie zasłaniać niczym grzejnika, bo to pogarsza jego efektywność i powoduje znaczne straty ciepła.

Odpowietrzanie grzejnika przeprowadzamy przy uruchomionej instalacji grzewczej i odkręconych zaworach termostatycznych. Zależy nam na tym, by usunąć z kaloryfera powietrze i zamiast niego do środka dostarczyć wodę.

Odpowietrzanie grzejnika jest niezbędne, gdy grzeje on tylko w dolnej części (dół gorący, góra zimna). Objaw odwrotny, tj. ciepła górna część grzejnika, gdy dolna jest zimna, wbrew pozorom jest w niektórych przypadkach całkiem normalny. Jeśli tylko ciepła jest cała górna część grzejnika, nie ma potrzeby jego odpowietrzania.

Mam nadzieję, że materiał okaże się pomocny. 🙂

Zobacz także

Opublikował 01.10.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting