Jak działają pompy ciepła?

Dla wielu osób, które po raz pierwszy spotykają się z czymś takim jak pompy ciepła zasada ich działania może wydawać się nieco niezrozumiała. Tymczasem sprawa jest prostsza niż mogłoby się wydawać.

Jak wspomniałem w artykule Cała prawda o pompach ciepła, zadaniem pompy ciepła jest „wyciągnięcie” ciepła z jednego miejsca a następnie oddanie go przy wyższej temperaturze w innym miejscu. Dlatego mówi się, że pompa ciepła nie wytwarza, a jedynie przenosi (przepompowuje) je z otoczenia do ogrzewanego domu. 

Pompę ciepła można porównać do lodówki czy klimatyzatora, bo w gruncie rzeczy zasada działania tych urządzeń jest identyczna. Lodówka (a precyzyjniej należałoby mówić o chłodziarce) „wyciąga” ciepło z produktów w niej umieszczonych a następnie oddaje to ciepło na wymienniku ciepła umieszczonym z tyłu urządzenia. Celem działania lodówki czy klimatyzatora jest chłodzenie, a wytworzone przy tej okazji ciepło jest odpadem.

Pompy ciepła działają tak samo, tylko podłączane są odwrotnie. Ich celem działania jest dostarczanie do budynku ciepła, a chłodzenie otoczenia odbywa się niejako przy okazji. Jakby ktoś się uparł i wstawił chłodziarkę w miejsce okna balkonowego, tyłem obudowy do środka pokoju, to otrzyma nic innego, jak właśnie (dość niewydajną) pompę ciepła.

Pompa ciepła instalowana jest w domu jako urządzenie wielkości niedużego kotła czy lodówki. Do niego doprowadzane są rury — obwód wymiennika umieszczonego w gruncie oraz obwód grzewczy, niektóre urządzenia zdolne są do podgrzewania wody użytkowej, wtedy posiadają jeszcze jedną parę złącz. Obwód, z którego czerpane jest ciepło, nosi nazwę dolnego źródła pompy ciepła. Obwód, do którego ciepło jest oddawane, nazywany jest górnym źródłem.

Dolne źródło ciepła w przypadku pomp gruntowych (glikol-woda, czerpiących ciepło z gruntu) to duży wymiennik ciepła, składający się najczęściej z kilkuset metrów rur. Umieszcza się go w gruncie w taki sposób, na jaki pozwala teren jego zainstalowania. Może to być wymiennik poziomy (rurki ułożone poziomo w prostych odcinach wykopu), spiralny (gdy kolejne zwoje rurki układane są płasko na dnie wykopu), pionowy (rurki umieszczone w pionowych odwiertach). W tych rurkach znajduje się niezamarzający płyn, zazwyczaj roztwór glikolu i wody. Ten płyn schładzany jest w pompie ciepła do niskiej temperatury a następnie przepompowywany (za pomocą pompki obiegowej) przez te kilkaset metrów rur.

Przepływając przez te rury umieszczone w gruncie płyn niezamarzający się ogrzewa do temperatury nieco wyższej, niż na początku. Ogrzewając się odbiera on ciepło od gruntu, który jest przez cały rok cieplejszy niż ten płyn. Później to ciepło jest odbierane przez „serce” pompy ciepła, którym jest obwód identyczny jak ten znajdujący się w lodówce. Gdy grunt się wychładza, pompa ciepła automatycznie dobiera temperaturę cieczy pompowanej przez dolne źródło, by czerpanie ciepła mogło zachodzić w każdych warunkach.

W przypadku pomp powietrznych (powietrze-woda), dolnym źródłem jest wymiennik ciepła odbierający ciepło od powietrza atmosferycznego.

A jeśli ktoś zastanawia się, jak działa pompa ciepła, czyli co dokładnie dzieje się w jej obudowie, że potrafi ona podnosić temperaturę ciepła, to w zrozumieniu tematu pomoże poniższy schemat.

schemat: jak działa pompa ciepła

Schemat, przedstawiający jak działa pompa ciepła.

Czynnik chłodniczy (gaz potocznie zwany freonem — choć z samym freonem ma już niewiele wspólnego) w postaci cieczy pod niskim ciśnieniem przepływa do parownika, w którym odparowując zabiera ciepło z glikolu ogrzanego w wymienniku gruntowym. Jest z oczywistych względów jeszcze chłodniejszy, niż glikol z dolnego źródła. Ten etap widzimy po prawej stronie schematu. Po przejściu przez parownik, mamy chłodny gaz o niskim ciśnieniu.

Następnie gaz ten trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie. Każdy, kto kiedykolwiek pompował dętkę w rowerze (albo uważał na lekcjach fizyki) ten wie, że wiąże się to także z wzrostem temperatury. Na wyjściu ze sprężarki (widocznej na dole rysunku) mamy już gaz sprężony o wysokiej temperaturze.

W trzecim etapie gorący gaz trafia do skraplacza, w którym oddaje ciepło do płynu obiegu grzewczego. Tym płynem najczęściej jest zwykła woda, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania. Jest ona zimniejsza od gorącego, sprężonego czynnika roboczego, a zatem czynnik skrapla się tak, jak skrapla się para wodna na lustrze w łazience.Ten etap widzimy po lewej stronie schematu.

Skroplona ciecz z wymiennika (chłodna, o wysokim ciśnieniu) trafia do zaworu dławiącego (widzimy go na górze rysunku), gdzie następuje powtórne zmniejszenie ciśnienia. Odbywa się to podobnie jak w przypadku kranu w kuchni — przed zaworem mamy wodę z wodociągu pod wysokim ciśnieniem, a po delikatnym odkręceniu kranu woda ledwo wypływa, praktycznie już bez ciśnienia. Po przejściu przez zawór dławiący mamy zatem znów chłodną ciecz pod niskim ciśnieniem.

Prawdą jest, że z pompy ciepła otrzymujemy kilka razy więcej ciepła niż włożyliśmy do niej energii elektrycznej. Wynika to bowiem z zasady działania tego urządzenia. Pompa przecież ciepła nie wytwarza, tylko je przenosi. Nie ma tu zatem mowy o żadnych machlojkach obliczeniowych. Ciepło odbierane jest z dolnego źródła przez glikol i to ciepło w całości (wyjąwszy niewielkie straty po drodze) zasila grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jeszcze energia elektryczna zużyta na napęd samej pompy ciepła zamieniana jest w urządzeniu na ciepło, dzięki czemu tego ciepła użytecznego jest jeszcze więcej.

W praktyce, zależnie od tego, o jakiej pompie mówimy (a mamy pompy gruntowe, powietrzne i wodne — zależnie od tego, co jest dolnym źródłem dla pompy ciepła), tego ciepła jest 2-5× więcej. A zatem ciepło dostarczane przez pompę ciepła jest 2-5× tańsze, niż ciepło z elektrycznego grzejnika.

Powyższy artykuł został opublikowany w serwisie po raz pierwszy 17.12.2005 r. Poniżej znajduje się jego zaktualizowana i uzupełniona wersja.

Nieco szerszy tekst o pompach ciepła, ich zaletach i wadach znajduje się tutaj!

Zobacz także

Opublikował 22.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

58 komentarzy do artykułu “Jak działają pompy ciepła?”

  1. A CZY OPLACALNA JEST POMPA CIEPLA JAK PRZEZ CALA ZIME UTRZYMUJE SIE TEMPERATURA OKOLO ZERA ALBO NA MALYM MINUSIE JAK W SZCZECINIE

  2. @art: tak, wtedy nawet bardziej. 🙂

  3. Czy mozna skonstruowac urzadzenie w taki sposob aby sprezarka byla zasilana rowniez energii powstalej dzieki dzialaniu pompy ??

  4. @pawel: nie.

  5. Czy można tak skonstruować urządzenie, aby sprężarka była zasilana przez systemy solarne?

  6. @asiula: owszem, ale to temat na tyle pojemny, że zasługuje na osobny artykuł.

  7. czy mozna polaczyc dzialanie pompy ciepla i lodowki by zanim opusci dom wyziebiony glikol wykorzystac to zimno do chlodzenia
    albo czy sa wrecz urzadzenia laczace dwie funkcje
    bo po co kupowac lodowke 😉
    a moze jeszcze zamrazarke w piwnicy
    czy to ma sens?

  8. @zbooy: w jednym urządzeniu to tego nikt chyba nie połączył. Zresztą to połączenie tylko w teorii ma sens. Już tłumaczę dlaczego.

    Do lodówki trzeba dostarczać chłód tylko dlatego, że cały czas jest ona troszkę ogrzewana ciepłem docierającym przez ścianki z kuchni. Gdyby teraz do tej lodówki podłączyć pompę ciepła, okazałoby się, że pobiera ono ciepło… z kuchni. A więc tak naprawdę zysku byśmy z tego nie mieli.

    Za to zamrażarka czy lodówka w piwnicy albo spiżarni, gdzie temperatura jest nieco niższa, niż w kuchni, jest jak najbardziej dobrym pomysłem.

  9. A jeżeli zainstalował bym pompę ciepła w domu i założył częściowo ogrzewanie podłogowe a częściowo grzejniki to czy mógłbym podłączyć do tego ogrzewania kominek z płaszczem wodnym i czy paląc w kominku też mógłbym ogrzewać mieszkanie.

  10. @Michał: technicznie jest to jak najbardziej wykonalne, ale z kilku względów bez większego sensu.

    Po pierwsze, jeśli chcesz korzystać z dobrodziejstw pompy ciepła, musisz mieć niskotemperaturową instalację grzewczą. Czyli albo tylko ogrzewanie podłogowe, albo bardzo duże grzejniki — tak ze 2x większe, niż normalnie. W przeciwnym wypadku pompa ciepła podłączona do instalacji o wyższej temperaturze, będzie działać mniej efektywnie, tzn. drożej.

    Po drugie, pompa ciepła jest droga a za to produkuje tanie ciepło. Zwróci się tym prędzej, im więcej tego taniego ciepła zużyjesz — dlatego wyłączanie pompy ciepła i zastępowanie jej pracy kominkiem (wcale nie tanim — bo z płaszczem wodnym) spowoduje, że będziesz mieć drogi gadżet, który prędko się nie zwróci…

  11. @lis ” Gdyby teraz do tej lodówki podłączyć pompę ciepła, okazałoby się, że pobiera ono ciepło… z kuchni. A więc tak naprawdę zysku byśmy z tego nie mieli.” ja zrozumialem, ze na wyjsciu z PC mamy odpadowy chłód tzn chlodny glikol i albo on sie z powrotem podgrzewa wstepnie np w ziemi albo czesciowo jakos go wykorzystujemy
    najlepsza bylaby po prostu szczelna lodowka…

    martwi mnie – bo to kolejne niby energooszczedne ale jedno z mocniejszych urzadzen w domu i jak je zastapic/usprawnic/potanić?

  12. @zbooY: energooszczędność lodówki wynika m.in. z efektywnej sprężarki ale i dobrej izolacji zabezpieczającej przed stratami ciepła. Potanić jej działanie można wstawiając ją w zimnym miejscu, unikając częstego otwierania, przykrywając wstawiane do niej naczynia i unikając wstawiania tam czegoś o temperaturze wyższej, niż pokojowa.

  13. Witam! Od kilku dni jestem użytkownikiem pompy ciepła. Mam takie pytanie: włączając całą instalację, pierwotna temperatura dolnego źródła wynosiła ok. 8 st. C. Po krótkim jednak czasie (kilku godzinach) temperatura czynnika grzewczego (glikolu) znacznie spadła i teraz kształtuje się na poziomie ok. 3,5 st. C. Mam obawy, czy wszystko z instalacją jest ok. Mój wykonawca twierdzi, że tak i że jest to naturalny wynik tego, że pompa dopiero rozpoczęła swoją pracę, jest praktycznie cały czas „na chodzie”, budynek jest „nie wygrzany”, a do tego są niskie temperatury zewnętrzne. Czy wykonwca rzeczywiście ma rację? Dlaczego glikol pobierany z głębokości 60 metrów nie ogrzewa się do zalecanej temperatury 6 – 8 st. C.? Bardzo proszę o odpowiedź. Maciej Kucharski

  14. Eric. Tez mam zamiar wykonac sobie ogrzewanie na zasadzie pompy ciepla, czy ktos moze mi podpowiedziec jakie sa praktyczne koszty sezonu zimowego w domku jednorodzinnym z poddaszem o powierzchni 110m2??? prosze o odpowiedz i z gory dziekuje.

  15. @eric: za mało danych. Istotne jest to, jakie będziesz mieć zapotrzebowanie na ciepło w swoim domu.

  16. oj nie mam pojecia panie Krzysztofie, a mozna to jakos obliczyc?
    jesli chodzi o projekt to jest to ATOS. Mam mieszane opinie miedzy ogrzewaniem na wegiel (eko groszek)czy tez pompa ciepla??

  17. @eric: można to obliczyć w oparciu o informacje na temat grubości ścian i ocieplenia, powierzchnie okien, i tak dalej. Jest to dość upierdliwa robota, ale jak najbardziej do zrobienia — nawet własnoręcznie, przy użyciu darmowego oprogramowania do Obliczania Zapotrzebowania na Ciepło (proszę szukać pod hasłem program OZC).

    Ale prościej byłoby zapytać w biurze projektowym — oni powinni mieć takie dane.

  18. Eric Jeśli chodzi ci o koszta to są różne w zależności od temp na zewnątrz Średni koszt ogrzania takiego budynku przy izolacji 20 cm styropianem to koszt od 50do150zł już z ciepłą wodą temp w pomieszczeniu 21 stopni

  19. Bardzo dziekuje za przyblizenie mi kosztow, a czy orientyje sie pan jaki jest koszt wykonania takiego systemu dla mojego domku na gotowo???

  20. koszt pompy jest różny w zależności od producenta i mocy zaczyna się od 23000 do nawet 45000 powyżej 50000zł to gazowe pompy ciepła które są oszczędniejsze od zwykłych pomp ciepła o ok.30-50% do tego należy doliczyć instalację odbioru ciepła wykonanie to kolejne 2000-25000zł Można starać się o dofinansowanie z unii do 50% inwestycji i tu Gra warta świeczki
    Aby dobrać pompę ciepła trzeba znać ile Twój budynek potrzebuje energii na m2 (z czego ściany i przegrody jakie grubości poszczególnych warstw jaki strop czy piwnica jaki dach ile ocieplenia itp) i wtedy mogę dobrać pompę i określić jej cenę

  21. @mario: przydałoby się też wiedzieć, jakie eric ma warunki gruntowe na działce, czy da się zrobić pompę ze studniami, kolektorem poziomym czy odwiertami…

  22. dzieki mario. a jak wyglada trwalosc gazowych pomp ciepla, tez sa niezawodne jak te zwykle???a jesli chodzi o dzialke to ma ona ponad 3000m2 czyli powinienem przygotowac sie na ponad 50000zl.to sporo kaski,ale mam nadzieje ze warto. Jeszcze raz wielkie dzieki i pozdrawiam.

  23. jeśli chodzi o gazową pompę ciepła to jest trochę większa niż zwykłych pomp ciepła i nie ma potrzeby posiadania dużej działki gdyż ma całkowicie inną budowę .obecnie koszt najmniejszej gazowej pompy ciepła z zainstalowaniem to ok.32000zł w tym już refundacja z UE gwarancja na taką pompę to 5 lat .Żywotność takiej pompy podobno ok 25 lat

  24. nie rozumiem troche jednego – gazowa potrzebuje gazu, a jak jest taka sytuacja to chyba jeszcze wciaz jest taniej gazem ogrzewac a tym bardziej jak trzeba i tak robic przylacze

    co innego gdy nie ma gazu i zastanawiamy sie nad pradem wtedy PC ma wiekszy sens, a jeszcze wiekszy jak nawet i pradu nie ma z sieci, wtedy to juz prawie mus bo dzieki „dzwigni” czyli COP mozna lepiej uzywac pradu

    inaczej to wungiel
    ot co

  25. Owszem potrzebny gaz
    Ogrzewając chatkę przy -20c spalisz gazu za jakieś 400-500zł za 100m2 domku a ogrzewając gazową pompą ciepła jakieś 30-40zł
    Chyba jest różnica czy nie ?!

  26. czyli COP na gazie, no w sumie – jesli efektywniej niz pradem…
    hmm musze poszukac, to by sie i na gazie z butli oplacalo w takim razie – bo te koszty przylacza to wrr to juz lepiej w PC to wsadzic

  27. @mario: czy na pewno gazowe pompy ciepła osiągają średnioroczny współczynnik wydajności COP rzędu 12-13? Gdy ja się tym interesowałem, to gazowe pompy ciepła napędzane silnikami gazowymi miały COP rzędu 5, a te absorpcyjne ledwie 2,5…

    Podrzuć jakieś źródło, na podstawie którego moglibyśmy zweryfikować te dane. 🙂

  28. a kto napisał COP 12-13?
    gazowe mają COP ok.5 a absorbcyjne max.COP 3.5 I TU JUŻ OSZCZĘDZAMY 30-50% a jeszcze dochodzi koszt gazu gdzie gaz jest tańszy od prądu 10-20% dodatkowo można do takiej gazowej pompy ciepła podłączyć agregat prądotwórczy który będzie produkował prąd i to kolejne oszczędności ok.20-25gr za 1kW dodatkowo za wyprodukowany 1kW dostajemy „zielone punkty” które możemy sprzedać za kolejne 20-25gr za szt.
    Sumując wszystkie oszczędności to gazowa pompa ciepła może osiągnąć „COP 12-16”

  29. @mario: napisałeś, że dla ogrzewania gazowego („COP” = 1) ogrzewanie będzie kosztować 12-13x więcej, niż dla gazowej pompy ciepła. I na tej podstawie oszacowałem taki COP.

    Pomysł postawienia sobie przydomowego agregatu prądotwórczego, produkowania prądu i pozyskiwania za to świadectw pochodzenia (nie „zielony” za produkcję energii ze źródeł odnawialnych, tylko najwyżej „czerwony” za produkcję energii elektrycznej w skojarzeniu z produkcją ciepła”) jest nierealny. I myślę, że nie mamy się co okłamywać, że jest inaczej.

    Inna kwestia jest taka, że jak gazowa (silnikowa) pompa ciepła ma COP=5 to z niej już się prądu nie wyprodukuje. I jednak produkowanie ciepła z takim współczynnikiem wydajności jest bardziej opłacalne, niż produkowanie prądu wartego (niech będzie) te 0,5 PLN za 1 kWh (zużywając do tego 3 kWh gazu za 0,48 PLN).

    Ja tu tych oszczędności nigdzie nie widzę. Ale chętnie je zobaczę. 🙂

  30. prosze mi powiedziec ile trzeba przeznaczyc na taka inwestycje pompy ciepla na domek jednorodzinny 150m2 „ATOS” na calosci ogrzewanie podlogowe przyjmujac ze pompa ciepla 9kw bedzie pracowac w tym budynku, taka mi obliczyli.Jak znalesc dobra firme i od czego zaczac??? pytalem jedna firme i koszta to powiedzieli ze musze sie przygotowac na 67000 zl. Czy to dobra cena, prosze o rade i cenne wskazowki. Dziekuje eric.

  31. Ja chętnie mogę wykonać instalacje o jakiej mówimy jak wyżej za około 52 tys zł

  32. I to juz jest na gotowo i z ogrzewaniem podlogowym na calosci? no to warto wiedziec.

  33. Zaczynam, a nie wiem od czego zacząć. Nie chcę zaczynać od wydatków na coś na czym się nie znam. Znalazłem w internecie kilka firm dystrybujących pompy, są firmy instalujące ale jak je ocenić, które pompy są dobre, a które tylko drogie. Czy interesować się tylko producentem krajowym/np. Grodzisk Maz./ czy zagranicznym z marką/ np.Viessman,Ochsner/. Czytam, że są firmy instalujące, które tylko,żeby wziąć kasę, a zawsze wmówią, że wszyetko jest OK. Mam dom murowany,ocieplony,otynkowany, piętrowy z poddaszem/8,5x9m./150m2. Ogrzewam kominkiem z obiegiem ciepłego powietrza. Jak palę jest ciepło 23*C, ale rano jak nie dołożę 14*C.Mam tego dość.Dom jest na skraju lasu, okolice Wyszkowa.Nie ma gazu.Myślę, że tylko pompa cieplna. Zamówić, zapłacić i dowiedzieć się,że trzeba było wszystko inaczej. Proszę o pomoc, o radę.andrzej.

  34. @andrzej: znajdź firmę, podpisz z firmą dobrą umowę z gwarancjami na wszelkie poprawki w razie, gdyby było Ci zimno albo gdybyś miał zbyt duże rachunki za prąd. I egzekwuj postanowienia umowy.

  35. Dziękuję za radę.W samochodach to wiadomo Fiat tani, BMW drogie, wiadomo coś za coś, można ewentualnie wybrać. W pompach ciepła nic nie wiem, poza zasadą działania. Może jednak ktoś doradzi, nie kupuj takiej,a taką. Zrób drożej bo to się opłaca, albo zwróć uwagę na to i to, bo ważne. I jeszcze jedno, jak pompy są tak wydajne to dlaczego tak małe zainteresowanie, czy to tak b.drogi interes. Skaczę po tym internecie jedni piszą o dziesiątkach, a inni o setkach tys.zł.Przecież już ktoś zainstalował i ałbo jest uradowany albo…Czy każdy musi frycowe? andrzej.

  36. @andrzej: pompy ciepła mają sens, ale nie w każdym przypadku. Kosztują bardzo dużo, za to dają bardzo tanie ciepło. Dlatego mają sens wtedy, gdy dom zużywa dużo ciepła. Dla naprawdę dobrze ocieplonego domu lepiej kupić elektryczne piece akumulacyjne a pieniądze zaoszczędzone na niekupieniu pompy ciepła włożyć na lokatę i z nich płacić rachunki za ogrzewanie przez kilkanaście lat.

  37. B.dziękuję.Kosztują b.dużo to ile?, rząd.Pompa tyle, odwiert 100m tyle, instalacja, c.ogrzewanie, wszystko razem dla domu 150m2 ok. tyle. Pytam bo firma podaje cennik na rurkę, na zawór na wszysstko ale nie na gł. szafę pompy. Tyle firm produkuje p.c. dla kogo? jeśli to tak drogi interes, że nawet ceny nie podają.Wziąć firmę, zlecić projekt i okaże się,że drożej niż wybudowanie domu. Ile takich instalacji może być w Polsce, na świecie podobno miliony.Piece akumulacyjne to też wydatek – potrzeuję ok.18kW, czyli ok. 5-6 pieców ~70tys.zł plus inst.el., a do tego taki piec to „mebel” ponad 100kg.x6.

  38. @andrzej: konkretów Ci nie podam, bo się tym zawodowo nie zajmuję i nie wiem ile to dokładnie kosztuje. Tu już pojawiły się kwoty rzędu 50-70 tysięcy.

    Te 70 000 za 6 pieców akumulacyjnych to kwota co najmniej pięciokrotnie przesadzona. Piec akumulacyjny o mocy 3 kW można już kupić za 2 000 PLN. Czyli te 18 kW kosztowałoby Pana 12 000 PLN.

    Że jest to ciężki i mało praktyczny mebel, do inna historia.

  39. Jaki Pan mgr jest anty na pompy ciepła
    Czy pracuje pan w firmie sprzedającej prąd i oferuje Pan piece elektryczne bo ma prowizję od sprzedanej energii?

    Jeśli chodzi o Ciebie Andrzeju mogę coś podpowiedzieć Tylko podaj więcej danych na temat domu
    np.:
    1 Z czego zbudowany ile warstw
    2 czy ocieplony i ile
    3 czy podpiwniczony Piwnica w ziemi czy nie
    4 jaki dach i czy ocieplony
    5 dla czego sądzisz że twój dom ma tak duże zapotrzebowanie na ciepło aż 18kW?
    Z tego co podałeś twój dom zużywa dużo poniżej niż 18kW
    Jeśli chcesz znać dokładniejsze zapotrzebowanie na ciepło swojego budynku podaj dane p.1-4

  40. B.dziękuję za odzew. Już odpowiadam: 1/2.ściany 1,5 pustaka, a pomiędzy styropian 5cm.Dom otynkowany, warstwa wapienna i silkon-coś? 3.piwnica tylko pod kuchnią 3x3m, reszta podłogi prawie na piasku,drewniane belki /teren b.suchy,a jeszcze na naturalnym wzniesieniu/. 4.dach wysoki, spadzisty,deski,papa, a na to blacha”Pruszyński”,spód dachu ocieplony wełną. 5.podałem 18kW tak na wyczucie, no może potrzebuję 15kW. Latem mimo upałów w budynku chłodno, a zimą jak wcześniej podawałem,duży kominek mimo ok-30*C na zewnątrz, nagrzewa dom do ponad +20*C w ciągu ~20h, a potem nocą, do rana temperatura spadała do +14*C – kominek wygasł. Pozdrawiam p.Mario i czekam na porady. Mimo wszystko rady p.mgr też mi coś wyjaśniły.

  41. @mario: nie, nie mam prowizji od sprzedanej energii elektrycznej, ani od pieców akumulacyjnych. Po prostu uważam, że w wielu przypadkach taniej będzie ogrzewać dom prądem, niż pompą ciepła. Zwłaszcza w przypadku domów małych, i/lub dobrze ocieplonych.

    Jak ktoś nie wierzy, zachęcam do prześledzenia poniższych obliczeń.

    Weźmy dom o powierzchni 100 m² (nieduży), zużywający rocznie ok. 100 kWh/m² ciepła do ogrzewania.
    Czyli sumarycznie 10 000 kWh na rok.
    Dla pieców akumulacyjnych, czyli w nocnej strefie taryfowej wyjdzie to ok. 2 400 PLN rocznie (ok. 0,24 PLN/kWh).
    Przy pompie ciepła o rocznym współczynniku wydajności pompy ciepła rzędu 3,5, będziemy zużywać ok. 2 860 kWh co przy ceni rzędu ok. 0,40 PLN/kWh wyjdzie ok. 1 150 PLN rocznie.

    Prawie dwa razy mniej na korzyść pompy ciepła. Jeśli rzeczywiście pompa ciepła kosztuje 52 000 a piece akumulacyjne tylko 12 000, to okres zwrotu pompy ciepła przekracza 35 lat!

    Oczywiście to bardzo uproszczone obliczenia i w konkretnych przypadkach wyniki mogą wychodzić zupełnie inne. Zachęcam jednak do policzenia tego we własnym zakresie bez uprzedzeń w rodzaju „ogrzewanie elektryczne jest drogie”.

    Mój stosunek do pomp ciepła jest ambiwalentny. W swoim domu takiej mieć nie będę, ale uważam, że są sytuacje, w których pompy ciepła się sprawdzają doskonale. Na przykład tam, gdzie dom jest naprawdę duży albo z jakichś przyczyn nie można go docieplić.

  42. Dane podałem i niecierpliwie czekam na obiecane podpowiedzi.andrzej

  43. Sprawa przedstawia się tak
    Twój dom potrzebuje ok 80W/m2 są to dane przybliżone gdyż na dokładniejsze dane musiał bym mieć więcej szczegółów Ale to i tak sam widzisz że to i tak o 30% mniej niż myślałeś
    Firmy czasami celowo zawyżają zapotrzebowanie na energię i moc urządzeń, aby więcej zarobić
    Jak chciałbyś dokładniej się dowiedzieć ile twój dom potrzebuje energii podaj dokładny opis z czego zbudowany jakie „warstwy” okna dosłownie każdy szczegół z jakich materiałów jest zbudowany dom włącznie z wymiarami zewnętrznymi i położeniem (miasto , teren ,las, pole itp)Chyba że te dane Ci wystarczą
    Jeśli chodzi o pompę nie ma sensu wydawać dużo pieniędzy chyba ,że ktoś nie ma co z nimi robić to już inna sprawa Do ciebie wystarczy pompa ok12kW przypuszczam że może nawet mniejszą
    Koszt takiej pompy to 18000zł-28000 bez refundacji a z refundacją 9000-14000zł(w zależności od firmy) do tego koszt założenia od 4000 do 20000 z materiałem (koszt robocizny zależny od wymiennika)
    Ja jestem zwolennikiem polskiej pompy Są równie doskonałe jak te zachodnie.
    Jeśli chodzi o koszty bieżące za prąd na ogrzewanie i (ok 500 litrów ciepłej wody na dobę) nie przekroczą 120zł na miesiąc w sezonie grzewczym czyli 180dni
    jeśli chodzi o gazową pompę ciepła to jest trochę większa niż zwykłych pomp ciepła i nie ma potrzeby posiadania dużej działki gdyż ma całkowicie inną budowę .obecnie koszt najmniejszej gazowej pompy ciepła z zainstalowaniem to ok.32000zł w tym już refundacja z UE gwarancja na taką pompę to 5 lat .Żywotność takiej pompy podobno ok 25 lat
    W porównaniu do zwykłej elektrycznej pompy koszty spadną o ok 30%-50% czyli do ok 60-80zł
    Jeśli masz jakieś prywatne pytania pisz tylkofachowcy@o2.pl
    Jeśli ogólne to na forum

  44. @mario: to koszt, jak rozumiem, samej pompy ciepła. Ile kosztuje do tego dolne źródło?

  45. Mario dzięki bardzo.

  46. Już pisałem wyżej {{do tego koszt założenia od 4000 do 20000 z materiałem (koszt robocizny zależny od wymiennika)}}
    A tu fragment artykułu dla Pana mgr COP 3 do 13
    „Pompy ciepła charakteryzuje współczynnik COP, który mówi o ilości energii cieplnej uzyskanej z jednostki energii elektrycznej dostarczonej do pompy. Współczynnik ten w obecnie stosowanych urządzeniach waha się od 3 do nawet 13.” ciąg dalszy art. http://www.yogico.pl/produkty/pompy-ciepla/
    Wszystko jest jak najbardziej realne
    Wiem bo moja firma buduje domy i produkuje pompy ciepła Obecnie zajmuję się prototypem gazowej pompy ciepła produkującej ciepło i jednocześnie prąd Właśnie tego typu urządzenia osiągają najwyższy COP 13-16

  47. @mario: faktycznie, przeoczyłem.

    Proszę tylko nie pisać, że te urządzenia mają COP=13…16, bo to nieprawda.

  48. Czytam, analizuję, raz mam odwagę myśleć o p.c to znowu o elektr.piecach akumulacyjnych /2piece po 7kW- na dom 150m2/. Dajmy na to zdecyduję się na p.c. i mam pytanie, przystępują fachowcy do instalacji, wiercą otwór ok 100m /115zł/m/ i dowiem się, że wydajność? odwiertu mała i co? wiadomo. Kiedy będzie OK, jakie mus być podłoże. COP zależy od tego/czegoś co na głębokości, przecież składem solanki nie uzyskam odpowiedniego COP, gdy tam w głębi źle. Orientacyjnie można lub nie określić tereny które rokują pozytywnie.Czy jeśli wydajność odwiertu zła wierci się głębiej, czytałem i o 300m. Wymienniki poziome na moim terenie niepewne, zimą zawsze o 10*C zimniej niż w Warszawie. andrzej

  49. Witam

    robię symulację pompy ciepła.
    Czy są jakieś wzory opisujące zasadę działania pompy ciepła?

  50. @tom: na pewno, a co konkretnie Cię interesuje?

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting