Dotacje na zmianę źródła ciepła w Lublinie

Jeśli mieszkasz w Lublinie i planujesz zamienić ogrzewanie węglowe w swoim domu na inne, niniejszy wpis na pewno Cię zainteresuje.

Okazuje się bowiem, że Rada Miasta Lublina wpadła na pomysł, by wydać 300 000 publicznych pieniędzy na dotacje do zmiany źródła ciepła dla domowych systemów grzewczych. O ile oczywiście ta zmiana powoduje odejście od węgla w stronę gazu, pompy ciepła, ogrzewania elektrycznego czy podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Albo zamianę węgla na olej opałowy, co jest chyba najgłupszym wyjściem.

Jestem oczywiście zdeklarowanym przeciwnikiem dotacji (i podatków), więc uważam, że to średni pomysł. Te 300 000 PLN to wcale nie tak dużo, wystarczy na realizację 20-30 wniosków.

Oczywiście chodzi o to, by eliminować z rynku tzw. niską emisję, czyli niewielkie źródła spalania, które emitują duże ilości zanieczyszczeń (bo bez filtrów, odsiarczania spalin, itd.). Ale nie wiem, czy nie lepsze byłoby np. wprowadzenie ulg w podatku od nieruchomości czy opłaty za użytkowanie wieczyste dla osób i firm, które skorzystają z mniej obciążających środowisko źródeł ciepła.

Co by jednak nie mówić — lepsze to, niż nic.

Zobacz także

Opublikował 15.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting