Dostarczanie ciepła do pomieszczeń – centralnie i lokalnie

Celem eksploatacji instalacji ogrzewczych jest nic innego jak produkcja ciepła i jego dostarczanie do pomieszczeń. W większości dzisiejszych instalacji ciepło produkowane jest w jednym źródle (kotle) a rozprowadzane i dostarczane do pomieszczeń za pomocą nośnika ciepła — najczęściej ciepłej wody.

Istnieje wiele metod dostarczania ciepła do pomieszczeń. Zastosowanie konkretnej z nich często jest uwarunkowane przez rodzaj i funkcję pomieszczenia (łazienka, kuchnia, przedsionek, garaż, sypialnia), czas przebywania w pomieszczeniu ludzi, możliwości techniczne i finansowe. Najczęściej wyróżnia się dwie metody:

  • ogrzewanie centralne,
  • ogrzewanie lokalne.

Ogrzewanie centralne

W przypadku centralnego ogrzewania mamy do czynienia ze źródłem ciepła zlokalizowanym w pomieszczeniu kotłowni i rozprowadzeniem ciepła przez instalację grzewczą i grzejniki.

Najprostszy schemat centralnego ogrzewania przedstawia poniższa ilustracja.

Najprostszy schemat zasady działania centralnego ogrzewania

Po lewej stronie ilustracji widzimy kocioł centralnego ogrzewania i, w pomieszczeniu zaś zainstalowano grzejnik. To grzejnik dostarcza ciepło do pomieszczenia na drodze promieniowania i konwekcji. Cała instalacja centralnego ogrzewania jest tu na schemacie uproszczona do granic przyzwoitości. Możemy mieć przecież w pokoju nie grzejnik, a pętlę ogrzewania podłogowego.

Centralne ogrzewanie jest stosowane w większości przypadków, bo łatwiej i taniej jest kupić jeden porządny gazowy kocioł centralnego ogrzewania, niż pięć piecyków gazowych dla każdego pomieszczenia w domu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy korzystamy z brudnego paliwa, jak węgiel czy drewno, lepiej rozprowadzać po pokojach czyste ciepło niż nosić tam węgiel w wiaderku i wybierać popiół.

Ogrzewanie lokalne

W przypadku dostarczania ciepła do pomieszczeń za pomocą lokalnych źródeł ciepła, każde pomieszczenie musi mieć własne źródło ciepła. Jak na schemacie, takim źródłem ciepła może być piec — kominek, piec kaflowy, i tak dalej. Ale równie dobrze lokalnym źródłem ciepła może być na przykład elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Najprostszy schemat zasady działania ogrzewania lokalnego

Ogrzewanie lokalne stosowane było często w starym budownictwie. Dziś się od niego odchodzi. Wyjątkiem są bardzo energooszczędne domy, w których sens ma ogrzewanie elektryczne. Zwłaszcza w wykonaniu akumulacyjnym jest ono realizowane w wersji lokalnej (elektryczne piece akumulacyjne).

Zobacz także

Opublikował 05.07.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting