Budowa kominka

W dzisiejszym artykule coś dla miłośników DIY, czyli sztuki zrób to sam. Mianowicie kilka słów na temat tego, jak można zbudować kominek.

Nie do końca rozumiem, czemu ktoś mógłby chcieć zbudować kominek, skoro ich wybór na rynku jest tak duży. Mnie osobiście by się nie chciało. Choć z drugiej strony przecież na rynku kupić można tylko wkłady kominowe, które później trzeba obudować. Znalezienie zduna, który wybuduje kominek z cegły, jest już znacznie trudniejsze.

Schemat budowy kominka

Poniższy rysunek przestawia w uproszczeniu schemat budowy kominka z cegły.

Budowa kominka z cegły w uproszczeniu (przekrój)

Budowa kominka z cegły w uproszczeniu. Schemat.

Przedstawiony na zdjęciu kominek wymurowany jest ze zwykłej cegły, natomiast wnętrze paleniska ma wyłożone cegłą szamotową. Kominek ten pozbawiony jest szyby zamykającej palenisko, dlatego można z powodzeniem uznać go na dzisiejsze warunki za uproszczony.

Kominek taki jak przedstawiony na rysunku pobiera powietrze do spalania z wnętrza pomieszczenia, w którym stoi. Jest to bardzo niekorzystne, bowiem powoduje bardzo szybkie jego wychładzanie. Zużyte do spalania powietrze (naprawdę, bardzo duże ilości!) jest zastępowane przez świeże, zimne powietrze z zewnątrz, wpływające do środka przez nieszczelności a czasem także przez kanały wentylacji grawitacyjnej.

Z tego względu zawsze polecam doprowadzenie powietrza do kominka z zewnątrz. Warto o tym pamiętać na etapie wykonywania wylewek do domu, bowiem najprościej umieścić plastikową rurę doprowadzającą powietrze właśnie w warstwie betonu w podłodze.

Jak zbudować kominek?

Proces budowy kominka (wprawdzie zewnętrznego, ale nie ma to większego znaczenia) przedstawia dobrze poniższy film. Pierwszy z czterech odcinków filmu przedstawiam poniżej.

Zobacz także

Opublikował 10.09.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting